5.KAT RESTAURANT

Fine dining

Our restaurant

5.Kat Restaurant 25. Yılında
5. Kat’ın sanat, lezzet ve stil dolu baş döndürücü macerası, 1993 yılında, Beyoğlu’nun tarihi semti Cihangir’de başladı. İstanbul’un en eski sivil kültür merkezi olan, birçok kültürel etkinlik konser söyleşi ve sanat atölyelerine yıllarca ev sahipliği yapan Bilsak binasının (bilim sanat kurumu) 5. Katından ismini aldı ve şehrin Sarayburnu’ndan Boğaziçi’ne uzanan en etkileyici manzarasını kucakladı.
5.Kat’ın kurucusu Tiyatro ve sinema oyuncusu ve yönetmen Yasemin Alkaya’nın sanat tutkusu, mekanın önce sıra dışı dokusuna, sonra birbirinden leziz yemeklerine ve elbette her biri birbirinden ünlü konuk listesine yansıdı. Türkan Şoray’dan Halil Ergün’e, Çağan Irmak’tan Murathan Mungan’a sanat dünyasının ünlü isimleri, 5. Katın özel gecelerinde yediklerini, içtiklerini ve dinlediklerini 5.Kat’ta sevenleriyle paylaştılar. 5.Kat, İstanbul eğlence hayatına fark katan partileriyle de tanındı. Eski Kırkbeşlikler, Dolunay, Single’s Party, 70’ler gibi özel temalı geceler hafızalarda yer etti.
Yıllarca sinemacıların favori mekanı olan 5.Kat, 2004 yılında kendisi film oldu. Yasemin Alkaya’nın ilk yönetmenlik tecrübesi olan 5.Kat filminin oyuncuları da yine mekanın müdavimleri ve personeliydi. 5.Kat, çok özel isimlerin unutulmaz konserleriyle müzikseverlerin hala hafızalarındadır. Kimler geçmedi ki 5. Kat’ın muhteşem manzaralı sahnesinden? Mich Gerber, Mercan Dede, Hüsnü Şenlendirici, Gülden Karaböcek bu isimlerden sadece birkaçı ve bunlara ek olarak dünya cazının önemli isimleri Ornette Coleman, Stefano Belmondo, Esbjörn Svensson, İlhan Erşahin de 5.Kat’ta konuk oldular. İstanbul’da ne zaman festival olsa, 5.Kat’tada festival başladı. İKSV sinema ve caz festivallerinin her yıl konuğu olarak gelen dünyanın önde gelen isimleri 5.Kat’a da konuk oldular. Avustralyalı ünlü yönetmen Jane Champion’dan yıllar sonra 2013 İstanbul film festivalinin konuğu ünlü oyuncu Patricia Arquette de 5.Kat gecelerindeydi. 2013’te 5. Kat misafirleriyle buluşmasının tam 20. Yılını muhteşem organizasyonlarla kutladı. 21 Nisan 2013 Pazar günü efsanevi Kübalı müzisyen Roberto Fonseca, ünlü 5.Kat Brunch’ında dinleyicileriyle buluştu. 27 Nisan 2013 akşamı çağdaş müziğin en önemli ve yol gösteren müzik gruplarından biri olarak nitelendirilen BALANESCU QUARTET, 5.Kat’ın eşsiz manzarası karşısında konuklarına unutulmaz bir müzik şöleni sundu. 2014 yılında En iyi Yabancı Film Oscarı alan Polonya yapımı Ida filminin yönetmeni Pavel Pawlikowski 5. Kat’ın konuğuydu.
Sarhoş Atlar Zamanı, Kaplumbağalar da Uçar gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Bahman Gohobadi,
Yüzüklerin Efendisi’nin unutulmaz Gandalf’ı Sir Ian Mc Kellen,
Hindistan asıllı Kanadalı yönetmen Deepa Mehta,
Aciliyet sinemasının isim babası, usta yönetmen Jo Sol,
2017’nin tüm festivallerinin birincisi Mimoza filminin yönetmeni, Oliver Laxe 2017’nin onur konuklarıydı.
Sezondan sezona açılıp kapatılan ve unutulup giden pek çok mekâna şahit olan İstanbul gece hayatında 24 yılı geride bırakan 5.Kat’ın sırrı, eşsiz manzarası, dünyanın en güzel mutfaklarından seçip oluşturduğu mönüsünün birbirinden lezzetli yemekleri, dekorasyonunun ince detaylı benzersiz romantikliği, asla yormayan ama hep keyifle dinleyeceğiniz müzik arşivi, güler yüzlü ve dikkatli servis elemanları ve hepsinden önemlisi lezzet ve stil sahibi, sıra dışı ve aydın kimliğe sahip konukları. Açıldığı ilk günden beri, genç ve sanatçı ruhunu asla kaybetmeyen 5. Kat yıllara meydan okuyor. İstanbul’un dün olduğu gibi bugün ve elbette yarın da en özel mekanlarından biri olmaya kararlı olan 5. Kat, 25.yılında festivallerle çalışmasını sürdürerek çok özel etkinliklerle dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayacak.

Contact

Cihangir mah. Soğancı Sok. No:3/5 Beyoğlu , Istanbul Turquie
Phone number :
0 212 293 37 74
Website :
5.KAT RESTAURANT

Menu Good France 2020